Skala ocen

Po dłuższej refleksji postanowiłam zamieścić na blogu skalę ocen, którą będę się posługiwać w moich recenzjach.
Pragnę zaznaczyć że poniższa skala jest bardzo subiektywna, opiera się tylko i wyłącznie na moich przemyśleniach i odczuciach, dlatego też biorę za nią pełną odpowiedzialność.

A oto moja skala ocen :

1,0 –książka marna, nie rokująca żądnych nadziei i nie wnosząca zupełnie nic nowego. Zdecydowana strata czasu, pieniędzy i energii.

1,5 –książka bardzo słaba, choć zawierająca jakiś pozytyw; lecz nie mam zamiaru się rzeczonego pozytywu kurczowo trzymać, ale uważam że warto go zaakcentować za pomocą właśnie „ +” przy ocenie. Jednak książka nadal kiepska.

2,0 – pozycja zaledwie mierna. Zapewne posiada jakieś plusy, gdyż gdyby ich nie było to byłaby zdecydowanie niżej oceniona , aczkolwiek nie zmienia to faktu że książki nie polecam, a czytelnik sam podejmuje ryzyko jej czytania.

2,5 – w zasadzie opis jak wyżej, lecz owa „połówka” spowodowana jest pewnie czymś całkiem znośnym i wybijającym się z mizernej fabuły.

3,0 – książka moim zdaniem przeciętna. Nie jest źle, ale zawsze mogło być lepiej. Sądzę że gdyby dokonano w lekturze pewnych zmian, dopracowano ją mogłaby się stać ciekawa i interesująca, niemniej jednak w obecnej wersji nie wybija się ze swojej przeciętności.

3,5 – książka nadal banalna choć posiadająca ciekawy szczegół lub wątek, który postanowiłam nagrodzić plusem w ocenie.

4,0 – całkiem dobry przykład lektury. Książka zdecydowanie ciekawa, momentami nawet wciągająca, warta polecenia innym czytelnikom.

4,5 – w tej ocenie dodatkowy plus spowodowany jest czymś co bardzo mnie zaciekawiło lub po prostu bardzo mi się spodobało, a może to być sposób narracji,  bohater książki, lub pomysł na książkę.

5,0 pozycja z klasą. Ciekawa, prowadzona z polotem, posiadająca fajny i nietuzinkowy pomysł. Dobrze napisana, co powoduje że zaczynam wnikać w fabułę do tego stopnia, że z niecierpliwością przewracam kolejne strony , czekając co jeszcze się wydarzy. Pozycja która moim zdaniem, powinna znaleźć się w prywatnej biblioteczce każdego czytelnika i pasjonata gatunku.

5,5 – przy tej ocenie mogłabym śmiało wkleić opis z poprzedniej oceny, ponieważ odnosi się on także i do tego stopnia. Choć skoro postawiłam taka wysoką notę, oznacza to że w książce jest element który niezwykle mi się spodobał; wywołując u mnie uśmiech a może nawet głośny śmiech, albo wzruszenie lub głęboką refleksje. Co w konsekwencji spowodowało że nie mogłam się oprzeć i postawiłam ten plus.

6,0 – majstersztyk literacki. Książka która w każdym calu jest wybitna i nietuzinkowa. Jej lektura sprawiła mi ogromną przyjemność i jestem pewna że będę do niej często wracać.  Obowiązkowa pozycja w mojej prywatnej biblioteczce i w moim niedostępnym sercu.